Երեխաները ֆրանսերեն կուսումնասիրեն նոր դասասենյակում
Իջևանի թիվ 1 հիմնական դպրոցում ֆրանսերենի նոր գունավոր դասասենյակը աշակերտների  մեծ երազանքների կողքին մեկն էլ է ավելացրել. ուզում են  ֆրանսերեն լավ սովորել, որ գնան Ֆրանսիան տեսնեն:
Այս դասասենյակում դեռ մեկ ամիս առաջ միայն փայտյա աթոռներ, գրատախտակ ու մի հին պահարան էր:  «Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամն ու «Կայուն զարգացման հայկական հիմնադրամը» գունավորել են դպրոցի դասասենյակներից մեկը: Դպրոցում սովորող երեխաներն արդեն սկսել են կարդալ Ֆրանսիայից բերված գունավոր գրքերը: Մինչև տարեվերջ այստեղ սովորող բոլոր երեխաները կկարողանան ֆրանսերեն կարդալ:
«Երեխաները մեծ ոգևորությամբ ուսումնասիրում են գրքերը, որոնք Ֆրանսիայից են բերվել: Անհրաժեշտ բոլոր տեխնիկան այժմ իրենք ունեն. համակարգիչ, պրոյեկտոր, էլեկտրոնային գրատախտակ, հեռուստացույց, ինչը, բնականաբար, ավելի՛ արդյունավետ, ավելի՛ հետաքրքիր կդարձնի այստեղ անցկացվող դասաժամերը:  Այս դպրոցում շուրջ 500 աշակերտ է սովորում և նրանք ֆրանսերեն լեզուն անցնում են 2-րդ դասարանից, իսկ անգլերենը՝ 5-րդ դասարանից: Այստեղ ֆրանսերենն առաջնային է»,- իր խոսքում նշել է «Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Աննա Գիշյանը:
«Երկու հիմնադրամները ունեն նույն գաղափարախոսությունը: Սա բնագավառ է, որտեղ իրոք կարիքը կա ներդրում անելու: Երեխաների էնտուզիազմը ինձ ոգևորում է ու ավելի մեծ է դարձնում ցանկությունը, որ ծրագիրը շարունակական լինի»,- իր խոսքում նշել է «Կայուն զարգացման հայկական հիմնադրամի» հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Ալեն Տուհադյանը:
«Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամը ստեղծվել է 2015թ.-ին՝ ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի, Ֆրանսիական Կրեդիտ Ագրիկոլի, Կրեդիտ Ագրիկոլ Ազգային Ֆեդերացիայի և Գիշյան ընտանիքի կողմից:

THE CHILDREN WILL STUDY FRENCH IN A NEW CLASSROOM
Just a month ago in this classroom there were only wooden chairs, a blackboard and an old closet. The “Stepan Gishyan” Charitable Foundation and the Armenian Fund for Sustainable Development have painted one of the classrooms of the school. The children at school have already begun reading the color books brought from France. By the end of the year, all the children studying here will be able to read in French.
“The children are excited to study the books brought from France. They now have all the equipment they need, including a computer, a projector, an electronic blackboard, a television, which will, surely, make the lessons here more efficient and more interesting. There are about 500 students at this school, and they study French form the 2nd grade and English from the 5th grade. Here French is a priority, ”said Anna Gishyan, Director of “Stepan Gishyan” Charitable Foundation.
“The two foundations have the same ideology. This is an area where one really needs to invest. The enthusiasm of the children inspires me and gives me a greater desire to continue the project, ”said Alen Tuhadyan, Chairman of the Board of Trustees of the Armenian Fund for Sustainable Development.
The “Stepan Gishyan” Charitable Foundation was founded in 2015 by ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK, French Credit Agricole, Credit Agricole National Federation and the Gishyan Family.
Learn more in the video.
Other projects
A new production has been created for children
In 2017, the “Step Forward” Social NGO initiated the production of cardboard cups in order to create employment for teenagers with developmental disabilities and integrate them into the society.