«Արվեստարան» կրթամշակութային կենտրոնում հատուկ խնամքի կարիք ունեցող չորս երիտասարդ արդեն մի քանի ամիս ակտիվ ներգրավված է «Լոշիկ» սոցիալական  ձեռնարկատիրական ծրագրում։ Ծրագրի շնորհիվ նրանք պատրաստում են լոշեր,  նրբաբլիթներ, չորահացեր ու լանչ բոքսեր, որոնք հետագայում վաճառվում են սուպերմարկետներում և սրճարաններում` աշխատանքով ապահովելով ոչ միայն երիտասարդներին, այլև նրանց ծնողներին։
«Արվեստարան» կրթամշակութային կենտրոնը «Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամի ամենամյա դրամաշնորհային ծրագրի հաղթողներից է։ Ծրագրի շնորհիվ վերազինվել է խոհանոցը՝ հնարավորություն տալով երիտասարդներին ընդլայնել արտադրական ծավալներն ու ապահովել ավելի շատ վաճառքներ:
««Արվեստարան» ՀԿ–ն սոցիալական կարևոր խնդիր է լուծում: Նման   կազմակերպությունները  քիչ են, որոնք հաշվի են  առնում հատուկ խնամքի կարիք ունեցող երեխաների՝ հասարակության մեջ ինտեգրվելու կարևորությունը, առավել ևս` աշխատանքային պրոցեսում ինտեգրվելու կարևորությունը։ Իսկ նման  կազմակերպությունները, ինչպիսին է «Արվեստարանը», շատ կարևոր քայլ է ձեռնարկել այս ուղղությամբ»,- նշել է «Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Աննա Գիշյանը։
«Սկզբում դժվարությունները շատ էին. շատ դժվար էր հմտություն փոխանցելը, բայց հիմա արդեն տղաները բավականին մեծ ինքնուրույնություն ունեն։ «Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամի միջոցով մենք կարողացանք մի մեծ քայլ առաջ գնալ, որովհետև մենք չունեինք համապատասխան սարքավորումներ, որպեսզի կարողանայինք այդ պրոդուկտները ստանալ և ամեն ինչը ձեռքով էինք պատրաստում։ Նմանատիպ աջակցությունները մեզ շատ-շատ մեծ թևեր են տալիս ու մենք էլ սկսում ենք մեծ  ոգևորությամբ առաջ գնալ»,- նշել է «Արվեստարան» ՀԿ հիմնադիր Հասմիկ Թանգյանը։
«Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամը ստեղծվել է Ակբա բանկի, ֆրանսիական Կրեդիտ Ագրիկոլ, Կրեդիտ Ագրիկոլ Ազգային  ֆեդերացիայի և Գիշյան  ընտանիքի կողմից։  Հիմնադրամի   ծրագրերն ուղղված են հայ-ֆրանսիական կապերի ամրապնդմանը, Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական, գիտակրթական, մշակութային, առողջապահական համակարգերի բարելավմանն ու կատարելագործմանը:

Four young people with special needs at the “Arvestaran” educational and cultural center have been actively involved in the “Loshik” social entrepreneurship program for several months now. Thanks to the program, they make loshes (flatbread), pancakes, rusks and lunch boxes, which are later sold in supermarkets and cafes, providing work not only for young people but also for their parents.
The “Arvestaran” educational and cultural center is one of the winners of the “Stepan Gishyan” Charitable Foundation’s annual grant program. Thanks to the program, the kitchen has been reequipped, enabling young people to expand production volumes and ensure more sales.
“The “Arvestaran” NGO solves an important social problem. There are few such organizations that take into account the importance of integrating children with special needs into society, especially the importance of integrating them into the work process. And organizations like “Arvestaran” have taken a very important step in this direction,” noted Anna Gishyan, Director of the “Stepan Gishyan” Charitable Foundation.
“In the beginning, there were many difficulties. It was very difficult to convey skills, but now the boys have quite a lot of independence. Through the “Stepan Gishyan” Charitable Foundation, we were able to take a big step forward, because we did not have the appropriate equipment so that we would be able to receive these products and we were making everything by hand. Such support gives us very, very big “wings” and we are starting to move forward with great enthusiasm,” noted Hasmik Tangyan, Founder of the “Arvestaran” NGO.
The “Stepan Gishyan” Charitable Foundation was established by ACBA Bank, the French Credit Agricole, the Credit Agricole National Federation and the Gishyan Family. The Foundation's programs are aimed at strengthening Armenian-French ties, improving and perfecting Armenia's socio-economic, scientific-educational, cultural, and healthcare systems.