Մաստարայի միջնակարգ դպրոցի ֆրանսերենի դասասենյակն ամբողջությամբ կահավորել և տեխնիկապես վերազինել է «Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամը՝ «Կայուն զարգացման հայկական հիմնադրամի» հետ համատեղ։
Վերանորոգված դասասենյակը աշակերտներին հնարավորություն կտա լեզվական խոչընդոտները հաղթահարել ժամանակակից պայմաններով հագեցած դասասենյակում։
«Ուրախ ենք, որ այսօր գտնվում ենք Մաստարայի միջնակարգ դպրոցում, որտեղ հարյուրավոր աշակերտներ այսուհետ ևս հնարավորություն ունեն վերանորոգված, նոր ու թվայնացված, ինչպես նաև Ֆրանսիայից բերված նոր գրականությամբ համալրված դասասենյակում ֆրանսերեն սովորել», – նշել է «Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Աննա Գիշյանը:
«Շատ կարևոր է,  որ հայաստանյան դպրոցներում սովորում են ֆրանսերեն և  շատ  ուրախ եմ, որ կրկին  մենք ականատեսն ենք այսպիսի արդյունքի: Իսկապես   տպավորված եմ ֆրանսերենի իմացության նման մակարդակով: Ուրախ եմ, որ «Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամի հետ իրականացնում ենք այս ծրագիրը», – նշել է «Կայուն զարգացման հայկական հիմնադրամի» հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Ալեն Տուհադյանը:
«Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամը ստեղծվել է Ակբա  բանկի, ֆրանսիական Կրեդիտ Ագրիկոլ, Կրեդիտ Ագրիկոլ Ազգային  ֆեդերացիայի և Գիշյան ընտանիքի կողմից։ Հիմնադրամի ծրագրերն ուղղված են հայ-ֆրանսիական կապերի ամրապնդմանը, Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական, գիտակրթական, մշակութային, առողջապահական համակարգերի բարելավմանն ու կատարելագործմանը:

The French classroom at the Mastara secondary school was fully furnished and technically upgraded by “Stepan Gishyan” Charitable Foundation in collaboration with the “Armenian Foundation for Sustainable Development”.
The renovated classroom will allow students to overcome language barriers in a classroom equipped with modern conditions.
“We are happy to be at Mastara Secondary School today, where hundreds of students will now have the chance to study French in a renovated, new and digitized classroom, as well as in a classroom equipped with new literature brought from France,” said Anna Gishyan, Director of “Stepan Gishyan” Charitable Foundation.
“It is very important that French is taught in Armenian schools, and I am very happy that we are witnessing such a result again. I am truly impressed by such a level of French language proficiency. I am happy that we are implementing this program with “Stepan Gishyan” Charitable Foundation,” said Alen Tuhadyan, Chairman of the Board of Trustees of the “Armenian Foundation for Sustainable Development”.
“Stepan Gishyan Charitable” Foundation was established by Acba bank, the French Credit Agricole, the Credit Agricole National Federation, and the Gishyan family. The Foundation's programs are aimed at strengthening Armenian-French ties, improving and perfecting Armenia's socio-economic, scientific-educational, cultural, and healthcare systems.