«Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամն ամփոփել է տարեսկզբին հայտարարած դրամաշնորհային մրցույթի արդյունքները
«Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամն ամփոփել է տարեսկզբին հայտարարած դրամաշնորհային մրցույթի արդյունքները: 2024թ-ին  հիմնադրամի կողմից հայտարարված մրցույթին դիմել է 115 կազմակերպություն` ներկայացնելով սոցիալ-տնտեսական, կրթական և գիտական, առողջապահական և մշակութային ոլորտներից մեկի կամ միաժամանակ մի քանի ուղղությունների զարգացմանը և կատարելագործմանը ուղղված ծրագրեր: Հայտարարված մրցույթի շրջանակներում աջակցություն կցուցաբերվի 4 ծրագրերի:

“Stepan Gishyan” charitable foundation has summed up the results of the grant tender announced at the beginning of the year
“Stepan Gishyan” Charitable Foundation has summed up the results of the grant tender announced at the beginning of the year.In 2024, more than 115 organizations applied to the tender announced by the Foundation, presenting programs aimed at the development and improvement of one or at the same time a few directions of the socio-economic, educational, scientific, health, cultural spheres. 4 projects will be supported within the framework of the announced tender.
The programs will be implemented by the following organizations:
1. “Arvestaran” educational and cultural non-governmental organization
2. “Foldink” LLC
3. “LOFT” PAN-ARMENIAN NGO FOR EDUCATION, CULTURE AND YOUTH DEVELOPMENT
4. Armenian Foundation for Sustainable Development and Mastara Secondary School State Non-Profit Organization