Ստարտափի տնօրեն և համահիմնադիր Մարինա Դավթյանը բժշկական համալսարանի ուսանող է, ընկերների հետ հետազոտական նախագիծը սկսել է 2017-ին։ Բայց նոր թափով սկսեցին աշխատել 2020-ի պատերազմից հետո՝ հաշմանդամություն ձեռք բերած տղաներին օգնելու համար։
Ստարտափը մշակում է ձեռքի պրոթեզների երեք տեսակ՝ միոէլեկտրիկ, մասնակի և մեխանիկական, որոնք աշխատելու են մատների, ձեռքի, արմունկի հատվածներում:
ArmBionics-ը «Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամի 2021 թվականի դրամաշնորհային ծրագրի շահառուներից է։ Հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ ստարտափը ձեռք է բերել ձեռքի պրոթեզների պրոտոտիպերի կատարելագործման համար անհրաժեշտ համակարգչային տեխնիկա, նյութեր և սարքավորումներ։
Աջակցության շնորհիվ նաև մեծացել է թիմը, ստեղծվել են նոր աշխատատեղեր։ Ստարտափն իր շուրջն է միավորել նաև սփյուռքահայ կամավորների աշխարհի տարբեր կողմերից։
«Նախագիծն իր շուրջ համախմբել է Հայաստանի ու սփյուռքի տարբեր մասնագիտություններ ունեցող երիտասարդների, որոնց նպատակն է զրոյից ստեղծել միջազգային ստանդարտին համապատասխան ձեռքի պրոթեզներ և այդ ամենը իրականացնել Հայաստանում։ Ստարտափը նաև սկսնակ մասնագետներին ու ուսանողներին հնարավորություն է ընձեռում ստանալ փորձ և գիտելիքներ, որոնք կկարողանան կիրառել նաև պրակտիկորեն։ Ուրախ եմ նշել, որ մեր հիմնադրամը Հայաստանում առաջին կազմակերպությունն է, որ իր լուման ունեցավ այս կարևոր ծրագրում»,- նշել է «Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Աննա Գիշյանը:
«Մեր շահառուները վերին վերջույթների հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ են, ովքեր ամպուտացվել են տարբեր մակարդակներում: Մեր պրոդուկտները մի քանի տեսակի են և մենք կենտրոնացած ենք արմունկից ներքև պրոթեզների կատարելագործման ու արտադրության վրա: Շատ ոգևորիչ է մեզ համար, որ հիմնադրամի աջակցության շնորհիվ կարողանում ենք համալրել թիմը, նոր աշխատակիցներ ներգրավել, նաև հնարավորություն ընձեռվեց մեզ մոտ կամավոր անդամներից մեկին սփյուռքից բերել Հայաստան, ինչը շատ կարևոր է»,- նշել է ArmBionics ստարտափի համահիմնադիր Մարինա Դավթյանը:
Առաջին շահառուներին մեխանիկական պրոթեզները կնվիրաբերվեն: Մեկ շահառու արդեն  ստացել  է արմնկային պրոթեզ, 2-րդ շահառուն՝ մասնակի, 3-րդը՝ աշխատանքային գործընթացում է:
«Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամը ստեղծվել է Ակբա բանկի, ֆրանսիական Կրեդիտ Ագրիկոլ, Կրեդիտ Ագրիկոլ Ազգային Ֆեդերացիայի և Գիշյան ընտանիքի կողմից: Հիմնադրամի   ծրագրերը ուղղված են հայ-ֆրանսիական կապերի ամրապնդմանը, Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական, գիտակրթական, մշակութային, առողջապահական համակարգերի բարելավմանն ու կատարելագործմանը:
Վերազինված դասասենյակներ՝ սահմանամերձ շրջանների երեխաների համար
Տավուշի մարզի ևս մեկ դպրոց տեխնիկապես հագեցած դասասենյակ կունենա։ Սահմանամերձ Կողբի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցում գործող «Արմաթ» լաբորատորիան վերազինվել է։
«Ստեփան Գիշյան» հիմնադրամը մեկնարկել է 2025թ. դրամաշնորհային հայտերի ընդունումը
Տեխնիկական կրթության հնարավորություն՝ սահմանամերձ շրջանի երեխաների համար
Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան քաղաքի թիվ 2 հիմնական դպրոցի երեխաները կրթություն կստանան տեխնիկապես հագեցած և վերազինված «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիում։

The startup director and co-founder Marina Davtyan is a student of the Medical University, she started the research project with her friends in 2017. But after the war of 2020, they started working with a new impetus to help the boys with disabilities.
The startup develops three types of prostheses - myoelectric, partial and mechanical, which will work on the fingers, wrist and elbow areas.
ArmBionics is one of the beneficiaries of the “Stepan Gishyan” Charitable Foundation’s 2021 grant program. Thanks to the Foundation’s funding, the startup purchased computer equipment, materials and other equipment required for the improvement of prototypes of arm prostheses.
Thanks to the support, the team has also grown, new jobs have been created. The startup has united Diaspora Armenian volunteers from different parts of the world.
"The project has united young people from Armenia and the Diaspora with different professions, whose goal is to create arm prostheses from scratch in accordance with the international standard and implement it all in Armenia. The startup gives beginners and students the opportunity to gain experience and knowledge which they will be able to apply in practice. I am delighted to point out that our Foundation is the first organization in Armenia to contribute to this important program," said Anna Gishyan, Director of the “Stepan Gishyan” Charitable Foundation.
“Our beneficiaries are people with upper extremity disabilities who have been amputated at various levels. Our products are of several types and we focus on the development and production of prostheses under the elbow. It is very encouraging for us that thanks to the support of the Foundation we are able to replenish the team, involve new employees. We also had an opportunity to bring one of our volunteer members from the Diaspora to Armenia, which is very important,” said Marina Davtyan, co-founder of ArmBionics startup.
Mechanical prostheses will be donated to the first beneficiaries. One beneficiary has already received an elbow prosthesis, the second beneficiary - partially, and the third is in the working process.
“Stepan Gishyan” Charitable Foundation was established by ACBA Bank, French Credit Agricole, Credit Agricole National Federation and the Gishyan family. The Foundation’s programs are aimed at strengthening the Armenian-French relations, improving and perfection of the socio-economic, scientific-educational, cultural and healthcare systems of Armenia.
THE “STEPAN GISHYAN” FOUNDATION HAS LAUNCHED ACCEPTANCE OF GRANT APPLICATIONS FOR 2025
The “Stepan Gishyan” Charitable Foundation announces a grant competition for legal entities. The Charitable Foundation has launched the process of accepting online applications, which will last until March 15 of this year, inclusive.
Technical education opportunity for children from border regions
Children of Basic School No. 2 of Noyemberyan town, Tavush marz, will receive education in the technically equipped and re-equipped “Armat” engineering laboratory. In this laboratory children will be able to bring their ideas to life through programming, robotics and 3D modeling.
“Armat” is one of the beneficiaries of the annual grant program of the “Stepan Gishyan” Charitable Foundation, due to whose support the classroom was equipped with new robotics kits, computers were reinforced and generally re-equipped.