ՍՅՈՒՆԻՔՈՒՄ ԸՆԴԼԱՅՆՎՈՒՄ Է ՏԵՂԱԿԱՆ ՀՈՒՄՔԻ ՎԵՐԱՄՇԱԿՈՒՄԸ
«Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ  Սյունիքի մարզի Շինուհայր համայնքում գործող բրդի վերամշակման արտադրամասը ընդլայնվել է՝ համալրվել  նոր սարքավորումներով, ստեղծվել է 5 նոր աշխատատեղ։
«Կանանց զարգացման ռեսուրս կենտրոն հիմնադրամ» հասարակական կազմակերպության կողմից 4 տարի առաջ ստեղծված, տարածաշրջանում միակ բրդի վերամշակման արտադրամասը «Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ ձեռք է բերել բուրդ գզելու համար նախատեսված սարքեր, կաշի կարելու սարք, որը օգտագործվելու է պայուսակների պատրաստման համար և ավելացվել են դազգահները։
«Հիմնադրամը ողջունում է այն ծրագրերը, որտեղ օգտագործվում է տեղական հումքն ու ռեսուրսները: Այս ծրագիրը շատ հետաքրքիր է, նախ նրա համար, որ տեղում տարածված է ոչխարաբուծությունը, բայց բուրդը   թափոն է համարվել, քանի որ տեղական սպառման շուկա չի եղել: Այժմ արտադրամասը ընդլայնվել է, և այսուհետ հնարավոր կլինի մեծացնել արտադրանքի ծավալները»,-իր խոսքում նշեց Ստեփան Գիշյան բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Աննա Գիշյանը։
«Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամը  2015 թվականին ստեղծվել է ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿԻ, ֆրանսիական Կրեդիտ Ագրիկոլի, Կրեդիտ Ագրիկոլ Ազգային Ֆեդերացիայի  և  Գիշյան ընտանիքի կողմից:

PROCESSING OF THE LOCAL RAW MATERIAL IS EXPANDED IN SYUNIK
With the support of “Stepan Gishyan” Charitable Foundation the wool processing workshop operating within the Shinuhayr Community of Syunik marz has been expanded. It has been furnished with new equipments, 5 new workplaces have been created.
The wool processing workshop established 4 years ago by “Women’s Development Resource Center Foundation” NGO and the only one operating within the region purchased devices designed for scutching wool, a device for sewing leather with the support of the “Stepan Gishyan” Charitable Foundation, which are to be used for making bags and the machines have been supplemented.
“The Foundation welcomes the programs which utilizes local raw and resources. This program is extremely interesting, above all, for the fact that sheep breeding is very pervasive over the area, but the wool was considered a waste since there lacked any market for local consumption. Today, the workshop has been expanded and in the future the production volumes may be increased”, Anna Gishyan, the Director of the Stepan Gishyan Charitable Foundation pointed out in her speech.
The “Stepan Gishyan” Charitable Foundation was founded in 2015 by ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK, French Credit Agricole, Credit Agricole National Federation and the Gishyan Family.
To see the video, follow thislink.
Other projects
A new production has been created for children
In 2017, the “Step Forward” Social NGO initiated the production of cardboard cups in order to create employment for teenagers with developmental disabilities and integrate them into the society.